טקסי מעבר בתרבויות שונות

להיות בר/בת מצווה לדעתי זה מעמד מרגש עם חשיבות רבה שהופך אותנו מילדים קטנים לנערים ונערות מתבגרים.
תהליך זה הינו חלק חשוב בחיינו שלא שוכחים, כל אחד ואחת חוגג בדרך שונה אבל המשמעות היא אותה משמעות.

גם בעולם חוגגים בצורות שונות לדוגמא:
אינדונזיה - נערים ונערות  בבאלי שבאינדונזיה עוברים טקס התבגרות, שבמהלכו הכוהן משייף את שש השיניים הקדמיות שלהם. השיניים המשויפות מבדילות אותם, כך הם מאמינים, מהשדים בעלי השיניים החדות.(לא מצוין גיל).
הודו - לפני הטקס שייכים הנערים למשפחתם, ואילו אחריו הם כאילו נולדים מחדש והופכים חלק מהחברה. בעבר היו הנערים יוצאים, לאחר הטקס, ליער לחיות שם וללמוד מפי מדריך על החיים. כיום חוזרים הנערים לבית הספר, אך מעמדם הוא כשל בוגרים. הטקס נערך לנערים בגילאים 12 - 20, והוא עמוס בסמלים שמבטאים את המעבר מעולם הילדות לעולם הבגרות.
 שבט המסאי - נערים משבט המסאי שבקניה צריכים לעבור מבחני אומץ שונים, כדי שיוכרזו בוגרים.
בעבר נהגו הנערים לצוד אריה כהוכחה לבגרותם, אך מיום שאריות הוכרזו חיות מוגנות האסורות בציד, פסק המנהג. באחד המבחנים שעדיין קיימים כיום, צריך הנער להחזיק בקרניו של פר ולהפיל אותו ארצה.
כדי לסמל את כניסתו של הנער לעולם המבוגרים, שורפים את כל צעצועיו ומגלחים את ראשו. בני השבט עורכים לכבודו חגיגה, שנמשכת מספר ימים. שיאה של החגיגה הוא עריכת טקס מילה. אסור לנער להפגין רגשות כאב או פחד, ואם הצליח בכך, מוענק לו התואר "לוחם צעיר". הוא רשאי לצוד ציפורים צבעוניות ולעצב מנוצותיהן כתר מפואר לראשו. נערים שנכשלו בטקס המילה (כלומר חשפו את כאבם או את פחדם), רשאים לצוד רק ציפורים שאינן צבעוניות.(לא מצוין גיל).
ישנם גם הבדלים בין הטקסים והם
·         ביהדות -  בנים בגיל 13 עולים לתורה הנער קרא דרשה, קטע מפרשת השבוע  ו"מפטיר".
·         אינדונזיה - נערים ונערות  בבאלי שבאינדונזיה עוברים טקס התבגרות, שבמהלכו הכוהן משייף את שש השיניים הקדמיות שלהם. השיניים המשויפות מבדילות אותם, כך הם מאמינים, מהשדים בעלי השיניים החדות
·         הודו - לפני הטקס שייכים הנערים למשפחתם, ואילו אחריו הם כאילו נולדים מחדש והופכים חלק מהחברה. בעבר היו הנערים יוצאים, לאחר הטקס, ליער לחיות שם וללמוד מפי מדריך על החיים. כיום חוזרים הנערים לבית הספר, אך מעמדם הוא כשל בוגרים. הטקס נערך לנערים בגילאים 12 - 20,
·         שבט המסאי - נערים משבט המסאי שבקניה צריכים לעבור מבחני אומץ שונים, בעבר נהגו הנערים לצוד אריה כהוכחה לבגרותם, אך מיום שאריות הוכרזו חיות מוגנות האסורות בציד, פסק המנהג. באחד המבחנים שעדיין קיימים כיום, צריך הנער להחזיק בקרניו של פר ולהפיל אותו ארצה. כדי לסמל את כניסתו של הנער לעולם המבוגרים, שורפים את כל צעצועיו ומגלחים את ראשו. בני השבט עורכים לכבודו חגיגה, שנמשכת מספר ימים. שיאה של החגיגה הוא עריכת טקס מילה. אסור לנער להפגין רגשות כאב או פחד, ואם הצליח בכך, מוענק לו התואר "לוחם צעיר". הוא רשאי לצוד ציפורים צבעוניות ולעצב מנוצותיהן כתר מפואר לראשו. נערים שנכשלו בטקס המילה (כלומר חשפו את כאבם או את פחדם), רשאים לצוד רק ציפורים שאינן צבעוניות.

שונה ודומה: 


הטקס שונה מהיהדות כך
הטקס דומה מהיהדות כך
הטקס האינדונזי
עוברים טקס התבגרות, שבמהלכו הכוהן משייף את שש השיניים הקדמיות שלהם.
עוברים טקס התבגרות.
הטקס ההודי
לפני הטקס שייכים הנערים למשפחתם, ואילו אחריו הם כאילו נולדים מחדש והופכים חלק מהחברה.
עוברים טקס התבגרות.
הטקס שבשבט המסאי
 נערים משבט המסאי שבקניה צריכים לעבור מבחני אומץ שונים.
עוברים טקס התבגרות.